Zakład Obrabiarek

Historia

Zakład ma swoją siedzibę w XIX-wiecznym budynku fabryki włókienniczej Rosenblatta w Łodzi, który w latach 2010-2013 został poddany gruntowne rewitalizacji.

0126328001360016820_tn_img_4695 Aktualna siedziba, po renowacji tzw. Fabryka Inżynierów XXI wieku

W dniu 2 października 1945 roku została powołana uchwałą Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej Katedra Obróbki Metali I, zajmującą się dydaktyka z zakresu obróbki wiórowej metali i obrabiarek. Na kierownika Katedry powołano prof. Leona Burnata.

W pierwszym okresie rozwoju katedry, najważniejszym zadaniem było nauczanie oraz zdobycie z przemysłu potrzebnych pomocy dydaktycznych, przede wszystkim obrabiarek, narzędzi i przyrządów pomiarowych dla prowadzenia laboratoriów obrabiarek, obróbki skrawaniem i pomiarów warsztatowych.

1Laboratorium Katedry Obróbki Metali w pawilonie szedowym – rok 1949.
Maszyny pochodzą z darów UNRA, reparacji wojennych i łódzkich fabryk
– pozyskiwane przez prof. Leona Burnata

W roku 1957 Katedra Obróbki Metali I zmienia nazwę na Katedra Obrabiarek i Obróbki Skrawaniem z zakładem Obrabiarek i zakładem Obróbki Skrawaniem.

Okres ten charakteryzuje się wzmożoną pracą naukowo-badawczą dla przemysłu oraz budową stanowisk badawczych dla badań podstawowych, co w krótkim czasie przyczyniło się do osiągnięcia znacznego dorobku naukowego w postaci uzyskania stopni dr nauk technicznych przez pięciu pracowników Katedry.

W roku 1963 wieloletni kierownik Katedry prof. Dr L. Burnat odszedł na emeryturę, a opiekę nad Katedrą objął profesor Zbigniew Kornberger. Dwa lata później tj. w 1965 roku kierownictwo Katedry Obrabiarek i Obróbki Skrawaniem objął doc. dr inż. Marian Koryciński.

Rozwój kadry naukowej Zakładu  na przestrzeni lat wyglądał następująco:

1. Pracownicy Zakładu, którym Prezydent RP wręczył nominacje profesorskie:

• Franciszek Oryński – 2006
  • Kwapisz Leszek

2. Pracownicy Zakładu, którym Rada Wydziału Mechanicznego nadała stopień naukowy Doktora Habilitowanego:

• Franciszek Oryński – 1993
  • Donat Lewandowski – 1996
  • Ryszard Przybył – 2004
  • Witold Pawłowski – 2011

3. Pracownicy Zakładu, którym Rada Wydziału Mechanicznego nadała stopień naukowy Doktora:

• Leszek Kwapisz – 1964
  • Jan Rafałowicz – 1964